Mimo że posiadasz szybkie łącze, ładowanie filmu na stronie internetowej trwa wieki, a witryny wczytują się w żółwim tempie? Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, niekoniecznie wina musi leżeć po stronie operatora. Istnieje kilka powodów, przez które jakość połączenia spada, a tym samym internet staje się powolny. Problem może leżeć po stronie konkretnej witryny internetowej, która jest przeciążona, winny może być także router lub sam komputer. Podpowiadamy, co zrobić, aby internet działał tak, jak powinien.
Jak sprawdzić obsługiwane standardy WiFi przez router
Jeśli nie korzystamy z połączenia przewodowego, a do odbierania zasięgu używamy routera, zdarza się, że to właśnie on jest winowajcą wolnego internetu. W przypadku, gdy jego restartowanie nie przynosi rezultatów, należy sprawdzić inne opcje. Problem może leżeć po stronie jego niepoprawnej konfiguracji lub nieaktualnego oprogramowania. W tym wypadku warto dokonać aktualizacji lub zmienić sprzęt na nowszy.
Inną przyczyną może być nieodpowiedni standard routerów, które działają zwykle w dwóch częstotliwościach – 2.4 GHz i 5 GHz. Pierwsza z nich jest stosowana dużo częściej, jednak pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości dużo niższej, niż w przypadku 5 GHz. Kupując router, należy pamiętać o tym, aby sprawdzić, jaki standard obsługuje. Takie informacje powinniśmy znaleźć na opakowaniu urządzenia, na samym sprzęcie oraz za pośrednictwem oprogramowania konfiguracyjnego, dołączonego do routera.
Co oznacza WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax?
Routery działają w różnych standardach, które posiadają odmienne specyfikacje oraz możliwości. Podstawą działania nadajników WiFi jest wysyłanie bitów danych poprzez modulację fal radiowych do odpowiedniej formacji. Im więcej bitów dane urządzenie jest w stanie wysyłać, tym szybciej będzie działał internet. Następnie, fale te są interpretowane przez urządzenie. Im większa odległość od nadajnika, tym bardziej sygnał narażony jest na zniekształcenia.
Podstawowym standardem i prekursorem zdalnego udostępniania internetu jest WiFi 802.11. Częstotliwość jego pracy to 2.4 GHz, umożliwia on prędkość przesyłu na poziomie 2 Mb/s. To rozwiązanie zastąpione zostało przez nowszą generację WiFi 802.11b, którego przesył na poziomie do 11 Mb/s zapewnia zasięg około 30 metrów w pomieszczeniu oraz 120 metrów poza budynkiem.
Następny standard, oznaczony literą „a” to pierwsze tego typu rozwiązanie oferujące częstotliwość na poziomie 5 GHz. Wyróżnia go szybszy przesył danych, któremu towarzyszy jednak spora utrata zasięgu. WiFi 802.11g oferuje prędkość na poziomie 54 Mb/s, standard ten jest niezwykle popularny dzięki kompatybilności z pozostałymi standardami.
Dla tych, którzy szukają internetu o prędkości nawet do 600 Mb/s przy zastosowaniu kilku anten polecany jest standard 802.11n działający na obu częstotliwościach. Najnowsze i oferujące największe możliwości standardy ac i ax oferują prędkość na poziomie odpowiednio 1 i 10 Gb/s. 802.11ac działa na częstotliwości 5 GHz, podczas gdy 802.11ax na 2.4 oraz 5 GHz, w zależności od potrzeb.
Wpływ oznaczeń na prędkość internetu
Modele routerów WiFi 802.11 z oznaczeniami literowymi miały swoją premierę w różnych latach, zauważyć można jednak, że im wyższe alfabetycznie oznaczenie, tym prędkość przesyłu danych wyższa. Wyjątek stanowią moduły 802.11a oraz 802.11b. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że obie te technologie premierę miały w tym samym roku. Podczas gdy „a” wyróżnia się większym zasięgiem, „b” jest w stanie przesyłać internet o dużo większej prędkości.
Jaki router kupić do WiFi
To, jakie urządzenie do przesyłu WiFi będzie najlepsze, zależy w głównej mierze od naszych potrzeb i oczekiwań. Prędkość sieci, jaką możemy się cieszyć to wypadkowa szybkości internetu oferowanego przez operatora oraz możliwości sprzętowych, dlatego to do prędkości łącza warto dostosować nasz router. Dodatkowo, wybierając to urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na typ łącza internetowego w naszym domu. Najbardziej popularnym, oferowanym przez większość dostawców internetu jest ten o końcówce RJ-45.
Warto również postawić na urządzenie, które umożliwia obsługę dwóch częstotliwości. Dzięki temu uzyskamy większą przepustowość, co bezpośrednio wpłynie na zasięg. Dobrym pomysłem może być także zakup urządzenia wyposażonego w antenę, dodatkowe porty USB czy zabezpieczenia.
Co może zakłócać sygnał WiFi?
Jeśli położymy router w nieodpowiednim miejscu, znacząco może spaść jakość i prędkość połączenia internetowego. Głównymi wrogami przesyłu fal radiowych są grube i ciężkie materiały, takie jak cegły czy beton. Na jakość internetu negatywnie wpłynąć mogą również ścianki wykonane z drewna czy szkła, w zależności od ich grubości. Jednak największą przeszkodą dla tego rodzaju fal są ściany, dlatego zasięg na zewnątrz jest dużo większy, niż w środku pomieszczeń.
Gdzie nie stawiać routera?
Router powinien znajdować się w centralnej części domu, nieosłonięty niczym. Najgorszym pomysłem jest zamknięcie go w szafie lub schowanie pod łóżkiem czy kanapą. Złym rozwiązaniem będzie także ustawienie go w okolicy metalowych przedmiotów. Router najlepiej sprawdzi się w centralnej części mieszkania, w wolnostojącym miejscu.