Wraz z biegiem lat i rozwojem technologii internet znacznie przyspieszył. Jeszcze kilkanaście lat temu pobranie pliku o wadze 1MB zajmowało kilka minut. Dziś za sprawą super szybkich łączy stacjonarnych (radiowych lub światłowodowych) plik takiej wielkości można pobrać w mgnieniu oka. Jeżeli chodzi o łączność mobilną, to nie tak dawno pojawiła się sieć 5G, która gwarantuje bardzo szybkie połączenie internetowe. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Co to jest? Jak działa? Jakie są jej zalety? I czy jest możliwe stworzenie jeszcze szybszego internetu?
Co to jest sieć 5G?
5G jest to najnowszy standard połączenia sieci komórkowej. Wprowadzenie go ma na celu zwiększenie wydajności, prędkości i zapewnienie niezawodności internetu. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny na swojej stronie dokładnie opisał specyfikację najnowszej technologii.
Najważniejsze jest zwiększenie prędkości transferu. Dane mogą wielu zaskoczyć, bowiem wyglądają bardzo obiecująco. Przede wszystkim prędkość pobierania jest zwiększona do 20GB/s, a wysyłania do 10GB/s. Wartości te są duże, jednak należy podkreślić, że zostały osiągnięte w warunkach laboratoryjnych.
Ponadto opóźnienie połączenia zostało zmniejszone do 4ms, a w skrajnych przypadkach nawet do 1ms. Także zwiększono możliwości obciążeniowe. Od teraz z jednym nadajnikiem połączyć się może nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.
Kolejnym czynnikiem, który według specyfikacji uległ ulepszeniu jest niezawodność. Polegać to ma na nieprzerwanym połączeniu nawet przy prędkości 500km/h. Jednak, żeby te wszystkie wartości były tak idealne ważne jest spełnienie wielu warunków, które ciężko będzie zapewnić połączeniu internetowemu.
Jak działa sieć 5G?
Nowo wprowadzana sieć przede wszystkim góruje we wszystkich aspektach nad swoją poprzedniczką. Żeby to lepiej zobrazować, wystarczy napisać, że 4G działa na częstotliwościach w przedziale 700MHz – 2600MHz. Nowa technologia zakłada pozostanie przy tych zakresach, ale dodatkowo wprowadza kolejne trzy pasma:
- L Band, czyli pasmo o zakresie 300MHz, które, mimo iż ma niską to częstotliwość, to zapewnia zwiększony zasięg,
- Sub-6, a więc zakres między 3000 a 6000MHz. Ma to być optymalne rozwiązanie, które będzie wpływało zarówno na bardzo dobry zasięg oraz na wysoką prędkość transferu.
- mmWave, to fale milimetrowe. Pasmo częstotliwości wynosi od 17000MHz do nawet kilkudziesięciu tysięcy MHz. Gwarantuje to ultraszybki transfer danych.
Nie bez znaczenia pozostają także rozwiązania technologiczne wykorzystywane przy budowie sieci 5G. Przede wszystkim zastosowano tak zwane MIMO, czyli Massive Input, Massive Output. Technologia ta polega na wykorzystywaniu wielu stacji bazowych i odbiorników w celu zwiększenia wydajności. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na to, że sieć 5G jest lepsza od poprzedników, jest kształtowanie wiązki. Pozwala ono kierować sygnał internetowy bezpośrednio do urządzenia odbiorczego, co przekłada się na lepszą stabilność połączenia.
Jakie są więc zalety nowej technologii 5G?
Łączność 5G, w stosunku do swoich poprzedników, może wykazywać zwiększone prędkości i jakość połączenia. Niewątpliwie w porównaniu do poprzedniej technologii różnice da się odczuć od razu. Internet będzie szybszy, a stabilność połączenia według specyfikacji powinna być większa. Musimy jednocześnie pamiętać, że mówimy o łączności mobilnej, która nie jest także bez wad.
Jaka jest przyszłość internetu domowego i światłowodowego?
Nie można mieć złudzeń co do tego, że technologia mimo wszystko nadal będzie się rozwijać. Internet domowy w postaci światłowodu czy łącza radiowego jeszcze przez wiele lat będą lepszym i stabilniejszym rozwiązaniem, niż łącza mobilne.
Jeszcze na dobre na rynek nie wkroczyła sieć 5G, a już trwają pracę nad następnym projektem – 6G. Jak można wyczytać z informacji podawanych w internecie nowa technologia ma się pojawić w roku 2030. Pracę nad nim rozpoczęły już największe koncerny telekomunikacyjne, czyli Nokia, Huawei, Orange, Ericsson, Telecom Italia i Telenor.
Swoje prace nad jeszcze nowszą technologią zaczęło także Bell Labs. Według szefa amerykańskiej instytucji badawczo-rozwojowej sieć 6G pozwoli na integrację świata biologicznego i fizycznego z cyfrowym. Ma to być początek nowego świata.
6G – do czego zostanie wykorzystana?
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, jaką prędkość będzie można osiągnąć na transferze danych za pomocą 6G. Dzisiejsze 20GB/s już robi wrażenie, ale co powiedzieć o 1 terabajcie? Różnica jest kolosalna, ale czy uda się taki projekt zrealizować?
Z pewnością taka prędkość pozwoli na przesyłanie w czasie rzeczywistym ogromnych ilości danych. Ponadto wymienia się także inne zastosowania, takie jak:
- – optymalizacja sieci,
- – monitorowanie i planowanie rynków finansowych,
- – prognozowanie zdarzeń różnego rodzaju,
- – usprawnienie służby zdrowia.
To tylko niektóre z wielu zastosowań. Jednak, aby realnie myśleć nad wykorzystaniem technologii 6G, musi ona najpierw zostać stworzona.
Czy 6G powstanie?
Z pewnością wprowadzenie takiej technologii do miast zajmie sporo czasu. Tak naprawdę jeszcze 5G nie zagościło na dobre w naszym kraju. Szczególnie dużo czasu będzie potrzeba choćby na wprowadzenie sieci 6G na wsiach. Obecnie nawet prędkość LTE internetu domowego pozostaje w sferze marzeń wielu mieszkańców terenów wiejskich.
Postęp technologiczny jest nieunikniony, jednak jeszcze przez wiele lat internet domowy (radiowy lub światłowodowy) pozostaną najbardziej stabilnym rodzajem połączenia, zapewniającym użytkownikowi liczne korzyści – wysokie prędkości połączenia, stabilność łącza oraz bezpieczeństwo korzystania.